Zajzoni Rab István díjkiosztó ünnepség
Írta: Béres Vivien Beatrix
2024. október 6-án a Reménység Háza adott otthont a Zajzoni Rab István díjazási ünnepségnek, és egyben alkalmat az aradi vértanúk megemlékezésére is. Igét hirdetett Nt. Szegedi László Tamás generál direktor, aki elégtételt szolgáltatva Zajzoni Rab Istvánt, mint Barcaság vértanúját az aradi vértanuk sorába emelte, hisz “Nemzete s neve rab vala, de szabad a lelke és dala.” Máté Ida szavalta Zajzoni Rab István Költői tanács váteszi versét, ami másfél század távlatából is aktuális üzenetet hordoz: „Magyar, csak nyugatra ne pillants,/ Csak nyugattól ne várd jövõd;/ A föld egy alma s férges része/ Nyugat. Oh hagyd e temetõt!” Dr. Bencze Mihály Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkárt, valamint B. Tomos Hajnal költőt méltatta, Magdó István Nádudvary György jogászt és Ferencz Ágnes Veronika képzőművészt.
Potápi Árpád János beszédében kiemelte: „Egy díj nemcsak a díjazottaknak jelent elismerést, hanem egy olyan közösségformáló erő is, amely kötődik a díjról elnevezett Zajzoni Rab István barcasági csángó költő eszméihez, és a jövőre nézve fontos célokat próbál megfogalmazni az összmagyarság számára. A díjazottak személye azt bizonyítja, hogy a díjalapítók a nemzet iránt elkötelezett embereket értékelnek, akik nemzetben gondolkoznak, s abban, hogy hogyan lehet ezt a nemzetet előre vinni. A mai nap pedig azért is fontos, mert megemlékezünk 1848-49 hőseiről, az aradi tizenhárom vértanúról, s Batthyány Lajos grófról, az első felelős miniszterelnökünkről, akit Pesten végeztek ki, mindazokról, akik az életüket áldozták a szabadságharcban, akár a csatákban, akár az azt követő megtorlás éveiben. Természetesen nem csak rájuk emlékezünk, hanem azon hősökre is, akik vállukon vitték tovább ezt az országot, valamint az ismeretlen emberekre, a mi saját ük-, dédszüleinkre, nagyszüleinkre, akik ott voltak a minket érintő nagy csatákban. A vesztes 20. század után, a 21. század a magyarság számára nyertes kell legyen, ezt viszont csak akkor lehet, ha lesznek gyerekek, fiatalok és mindaz, amiről mi gondolkozunk, azt tovább tudják vinni.”
A díjátadót követően a tizenhárom aradi vértanú jelképes megemlékezésére került sor, amely a tizennegyedik vértanú, azaz Zajzoni Rab István képének elhelyezésével folytatódott a kinti Zajzoni emlékmű, a brassói evangélikus temetőben felszámolt, szétzúzott költő sírkövének egy megmentett darabja felé. Megyaszai László Attila kántor Verdi Nabucco Rabszolgák Kórusa című orgonajátéka után, a magyar himnusz eléneklésével zárult a templomi ünnepség. Az eseményen nemcsak a díjazottak, a hősök iránti tisztelet volt számottevő, hanem a hagyomány megbecsülése, fenntartása is, a jelenlevők között páran hétfalusi csángó díszruhában öltözek fel. Az istentiszteletet Nt. Miklósi Mátyás Csaba esperes áldása zárta.
A szabadtéri emlékezés a vértanúk koszorúzási ünnepségével folytatódott, a történelmi emlékharang megkongatása után, Potápi Árpád János államtitkár koszorút helyezett el a hősök tiszteletére. A koszorúzást Taizs János Háromfalu polgármester helyettese folytatta, s Zajzonból hozott földbe ültetett fehér krizantémmal ékesítette a költő emlékművét. A jelenlevők között koszorút helyezett el Beke Mihály, a Csíkszeredai Főkonzulátus első beosztottja, a Reménység Háza, a Zajzoni Rab István kuratórium, valamint a brassói RMDSZ-től Toró Tamás területi elnök, Ambrus Izabella Ágnes alispán, Magyar Árpád megyei tanácsosjelölt és Győrfi Tünde-Róza megyei tanácsosjelölt.
Hagyjon egy választ
Want to join the discussion?Feel free to contribute!